12 Mart 2012 Pazartesi

Nedir ?

Türkiye’de bu soru çok değişik konularda gündeme gelir ve problemin çözümü için genelde en alakasız kararlar alınarak problemin çözüleceği sanılır. Meşale yasağı ve taraftarlara yönelik alınan bazı kararlar da bunlardandır. ‘’Türk futbolundaki sorunların kaynağı meşale yakılması ve taraftardır’’ denilerek sorunun özü tespit edilmiş, Türk futbolu kurtulmuş, istenen ortam sağlanmıştır!!!

Sorunun özü tespit edilmekle kalmayıp, sorunu yaratanlara ağır cezalar verilmesi de ihmal edilmemiştir!!! Örneğin bir meşale yakmanın cezası aşağı yukarı öldürme kastı olmadan bıçakla adam yaralamaya eşittir. Meşale yakılmasını engelleyip, onu yaparsan bu cezayı alırsın, bunu yaparsan şu cezayı alırsın, şunu yaparsan o cezayı alırsın diyerek taraftarı zapturapt altına aldığını sananlar yanılmaya mahkumdur. Türk futbolu böyle kurtulmaz, sporda şiddet ve düzensizlik böyle önlenmez.


Yapmanız gereken önce şiddet ve düzensizlikten beslenen hatta bilinçli olarak şiddet ve düzensizlik yaratan yöneticilere cezalar vermenizdir. Kulüplerin sırtından geçinen, kendi reklamları ve çıkarları için kulüpleri astronomik derecede borçlandıran, kendilerine muhalefet edileceğini öğrendiklerinde bedava biletlerle gerçek taraftarın üzerine paralı askerlerini salan yöneticiler şiddet ve düzensizliğin ana kaynağıdır.

Bu; körler, sağırlar birbirini ağırlar mantalitesine olan tepkimizi, taraftara dayatılan yasakları protesto etmek ve taraftarın zekasıyla başa çıkamayacaklarını göstermek için 25.02.2012 tarihinde Fenerbahçe ile oynayacağımız maçta Troll Face ve Problem? atraksiyonunu yapmaya karar verdik.

880 metrekare kumaş bütününü oluşturmak için atılan 550 metre dikiş, sabahladığımız boyama aşamasında gecenin 04.00’ünde boyanın bitmesi ve saat 05.00 gibi temin edilmesi falan derken maça 2 gün kala (23 Şubat 2012 Perşembe) her şey hazır durumdaydı.

Organizasyon aşamasında her ne kadar gizli olmaya çalışılsa da bir şekilde emniyet güçlerinin kulağına meşale yakılacağı haberi kısmen sızdı. Kapıdaki ve maç öncesindeki aramaların normal koşullardan çok daha fazla olacağına kanaat getirdiğimizde patlamaması açısından protestomuz iç sahadaki başka bir maçta uygulanmak üzere ertelendi.

Başka bir maçın en kısa zamanda olması hem sabırsızlık hem de ‘’Troll Face’’in başka tribünlerce kullanılmadan uygulanması açısından en önemli arzumuzdu.

Ve nitekim öyle de oldu..
Spor Toto Süper Lig 30.Hafta
Eskişehirspor – Bursaspor (11 Mart 2012 Pazar – Saat : 19.00)

Fenerbahçe maçında organizasyonu yapamamanın verdiği üzüntü bir kenarı bırakılarak onlarca meşalenin stada nasıl sokulacağı üzerinde yoğunlaşılmış ve sıra dışı çözümler üretilmişti.

Bu çözümler kullanılarak maçın olduğu gün her şey hazır hale getirildiğinde yarım kalan işimizi Bursaspor maçında tamamlayacağımızı bilen kişi sayısı bir elin parmaklarıyla sınırlıydı.

Her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü bu tehlikeli protesto ''Sıfır hata'' ile başarıldı.

Protesto esnasında önde duran emniyet amiri ve yanındaki polislerin telaş ve çaresizliği ise organizasyonun amacına ulaştığının somut göstergesiydi.


 
 
Yapılan büyük pankartta meşale yanacak bölümlerde açılan delikler meşaleyi yakanların tespit edilmesini engelledi.
 Pankartın altı
 


Maç sonrası doğal olarak,  tribün emekçilerinin verdiği tepkileri görmek adına bazı forumlarda ve sosyal paylaşım sitelerinde yer alan eleştirileri de yakından takip ettik.


En çok konuşulan ve merak edilen konulara açıklık getirelim..

1 - Büyük pankartın tutuşma riski
Bu risk ilk zamanlarda bizlerin de kafasında büyük soru işaretleri yaratsa da kullandığımız kumaşın malzemesi meşalenin en şiddetli yandığı zamanda bile yaklaştırılsa yanmayacak cinstendi. (Zaten meşaleyi yakan hiç kimse uzun süreli olarak meşaleyi kumaşa tutacak kadar bilinçsiz değil. Yanlışlıkla temas etme durumunda dediğimiz gibi hiçbir şekilde kumaş yanmayacaktı.)

2 - Troll'ün çalıntı olup olmadığı
Bizim bu denli bir organizasyonu kat kat iştahla yapmaya itenlerden biri de ''Troll Face'' öğelerinin o güne kadar tribünlere taşınmamış olmasıydı. Fenerbahçe maçına kadar hiçbir sanal ortamda ''Troll'' simgeli bir organizasyona şahit olmadık. Fenerbahçe maçı sonrasındaki hafta (ESES Ankaragücü deplasmanındayken) tribünlerdeki troll görüntüsünü 4 Mart'ta Norveç'ten Aalesund taraftarlarının da düşünüp uyguladığını gördük. (Araştırmalarımıza göre söz konusu pankartın yer aldığı fotoğraflara ulaşabildiğimiz en eski tarih 3 Mart, yani bizim fikir aşamasından yaklaşık 1 ay sonrası.)

Problem? ;
TFF ve futbolu yönettiğini sananların ta kendisidir!İmza : Problem? Tayfa !

2 yorum:

  1. diğer yaptığımız koreolarıda yurt dışında paylaşsak? biz sadece bunu yapmadık diye daha çok ses getirebilir bence...

    YanıtlaSil